Professionell
Land

Kontakta LEDVANCE Sverige

Kontakta oss

Telefonnummer till LEDVANCE växel är +46 (8) 707 44 00.

Maren Bochinger
Föräldraledig t.o.m. september 2021
Verkställande direktör
Tel. +46 (8) 707 44 11
E-post: Maren.Bochinger@ledvance.com

Ismo Korhonen
Tillförordad verkställande direktör
E-post: ismo.korhonen@ledvance.com
Thord Månberg
Head of Retail
Tel. +46 (8) 707 44 38
E-post: thord.manberg@ledvance.com
Gabriela Blümel
Key Account Manager
Tel. +46 (8) 707 44 35
E-post: gabriela.blumel@ledvance.com

Mikael Asp
Key Account Manager
Tel. + 46 (8) 707 44 82
E-post: M.Asp@ledvance.com

Louise Myrland
Produktansvarig
Tel. +46 (8) 707 44 09
E-Post: louise.myrland@ledvance.com
Patrik Forsell
Sales Director Trade
Tel. +46 (8) 707 44 34
E-post: patrik.forsell@ledvance.com

Försäljning region

Hasse Rundlöf
Vertical Application Manager
Västra och södra Sverige
Tel. +46 (70) 757 42 51
E-Post: hasse.rundlof@ledvance.com





Produktansvarig

Louise Myrland
Produktansvarig
Tel. +46 (8) 707 44 09
E-Post: louise.myrland@ledvance.com

Christer Wipén
Key Account Manager
Stockholm och östra Sverige
Tel. +46 (8) 70744-46
E-Post: christer.wipen@ledvance.com
 

Viktor Myhr
Junior Key Account Manager
Västra Sverige
Tel. +46 (8) 707 44 18
E-post: viktor.myhr@ledvance.com
 

Lasse Wilhelmsson
Trade Sales
Södra Sverige
Tel. +46 (8) 70744-48
E-Post: lasse.wilhelmsson@ledvance.com
 

Malin Anderberg
Trade Sales
Stockholm och Norrland
Tel. +46 (8) 707 44 81
E-post: malin.anderberg@ledvance.com
 

Andreas Tiritiello
Trade Sales
Stockholm och söderut
Tel. +46 (8) 707 44 47
E-post: andreas.tiritiello@ledvance.com
 

Fredrik Pettersson
Trade Sales
Mälardalen
Tel. +46 (8) 707 44 16
E-post: fredrik.pettersson@ledvance.com
 
Kundservice och Teknisk support
Direktnummer +46 (8) 707 44 01
E-post: kundservice@ledvance.com
 

Lena Hopstock
Chef Kundservice

Edson Öquist
Offert/teknik

Henrik Ershammar
Kundspecialist

Robert Selander
Sales Support

Lars-Patrik Frejd
Produkttekniker Armaturer

Mathias Norén
Produkttekniker Ljuskällor och Smarta Hem

Carina Tinghäll
Kundspecialist
 
Elinor Eriksson
Marknadsansvarig Konsumentprodukter /Marketing Manager Consumer products
Tel. +46 (8) 707 44 64
E-post: elinor.eriksson@ledvance.com
Christiane Binsteiner Foberg
Marknadsansvarig Professionell belysning / Marketing Manager Professionell lighting
Tel. +46 (8) 707 44 63
E-post: christiane.binsteiner@ledvance.com
Dina kontaktpersoner på Ekonomi, Personal och IT
Numret till LEDVANCE växel är +46 (8) 707 44 00.
 

Joel Martinsson
CFO, HR/IT
Tel. +46 (8) 707 44 42
E-post: joel.martinsson@ledvance.com
 

Rosita Krohn
Redovisningsekonom
Tel. +46 (8) 707 44 41
E-Post: rosita.krohn@ledvance.com
 

Vid frågor gällande LEDVANCE hemsida, vänligen kontakta:
contact@ledvance.com
 
Dela sidan på sociala media